Třídění hříbat

Osm hřebečků narozených v západočeské oblasti  bylo předvedeno před komisi  ing. Václava Štěrbu, Luboše Kozáka a Miloslava Perníčka při podzimním třídění hříbat v Novém Dvoře u Písku dne 23. října. Nově byl do odchovny naskladněn ročník 2014, který třídění otevíral. Mezi  19 odstávčaty byla čtyři hříbata západočeských chovatelů. Z chovu Vladislava Straky v Němčovicích to byl Quick Lorin po hřebci Quick Laro Z, z 26/292 Loriana po Koriandr. Ten je  prvním potomkem čtyřleté klisny, která v loňském roce získala čtvrté místo na oblastní výstavě (viz fotogalerie OP Svržno 2013 a VZ Trnová 2013). Druhý hřebeček Guinness po Guidam Sohn, z matky 53/751 Nifa po Fou d´Amour se narodil u mgr. Barbory Bláhové v Jarově. Paní Bláhová s ním absolvovala výstavu hříbátek v Bernarticích, kde obsadil pěkné třetí místo a účastnila se s ním i celostátní výstavy hříbat ve Zduchovicích (viz fotogalerie přehlídka ZČO 2014 a KMK Zduchovice 2014). Třetí hřebeček ze západočeské oblasti pocházel od chovatelky paní Pyškové z Klatov a jmenoval se Dragoun.  Narodil se z působení hřebce Przedswit Lionel ve Zdeslavi a pochází z matky Daisy po holštýnském Carol, který také v oblasti působil. Poslední odstávče , hřebeček Pinot Negro po Pinot Grigio, z matky Lovita po Silvio I patřil chovateli a majiteli Radomíru Fišerovi z Kdyně. Všechny 4 hřebečky komise do odchovny českého a slovenského teplokrevníka vybrala, první 3 jmenované pak Zemský hřebčinec Písek zakoupil.

Ročky hodnotila komise kromě zevnějšku a mechaniky pohybu také při skoku ve volnosti. Z oblasti pocházeli celkem tři hřebečci. Všechny ZH Písek zakoupil v loňském roce. Prvním z nich byl v Bernarticích odchovaný Icaro, hřebeček po Caro ZH, z klisny Sinay po Sydney 2000, která patřila Václavu Drbalovi. Zbylí dva hřebečci  jsou z chovu Petry Vrané ve Stráži nad Ohří. Oba se také účastnili přehlídky hříbat v Bernarticích v roce 2013. Gellardo Donth (dříve Gucci) je zároveň nejlepším hřebečkem  loňského roku, protože zvítězil ve finále celostátní přehlídky hříbat ve Zduchovicích.

Mezi dvaceti dvouletými  patřil pouze jeden hřebec do oblasti a i on byl v majetku ZH Písek. Plavák Amarill II se narodil u Tomáše Jandy ve Zdeslavi po otci Amarillo, z isabely Žemlička po Almhirt chlumecký.  Třídění příliš nepřálo počasí, ale i tak si na něj našla cestu většina chovatelů, Jaroslav Rédl, Pavla Tolarová a další.

text a foto Martina Kůstková