ŠTĚNOVICKÝ BOREK nabídl pohled na vítěze Velké pardubické
Dopolední program nabízel pohled na skok ve volnosti čtyřletých klisen. Začátek soutěže musel být posunut kvůli mimořádně nepříznivému počasí, kdy většina účastníků soutěže měla problém se s koňmi do Borku vůbec dostat po namrzlých a zasněžených silnicích. V soutěži se nakonec představilo 6 klisen, z toho 4 po plemeníku Guidam Sohn. S nejvyšším bodovým ohodnocením zvítězila Quality-M chovu a majetku Ondřeje Macána z Chudenic po již zmíněném otci.
Odpolední program zahájilo spřežení fríských hřebců v majetku Ondřeje Sekota, kočírované R. Machačem. Dovezlo hosty, včetně ředitele ZH Písek Ing. Karla Kratochvíleho. Hřebčinec Písek chovatelům vždy na tuto akci dovezl kolekci hřebců a stejně tomu bylo i letos. Při předvedení na ruce se mezi chladnokrevnými hřebci představili Streit, Korbík, Nugát, Merlot nebo Amur. Z poníků nechyběl Nout paní Uzlové, Basil Junior von Semper Fidelis v majetku K. Nibauera, nebo Zaval v. h. Enkershov patřící ZH Písek. V zápřeži i na ruce své hřebce Trawel Artuše a Blaengwili Bonheddwra výborně představili Blažkovi ze Štichovic. Tradičním vystavovatelem pak byl také pan Jiří Tetzeli z farmy Olšovka, který dovezl huculské hřebec Oušora Kurala a Gorala Cézara.
Z hřebců ostatních plemen vedle obou fríských hřebců mohli diváci vidět ještě shirského hřebce Gravel Pit Harvey v majetku paní Vandrovcové, nebo QH jménem Win Royal Bonanza v majetku Karla Šamala. Z plemeníků určených pro teplokrevný chov veřejnost zhlédla Dubela od pana Leopolda Jelínka, Pigmenta Kinského paní Richtrové, Casuala v majetku Jiřího Hochmana, Cornessiniho Ondřeje Nágra, Contrasta HG chovu MVDr. Hedy Krügerové a Cara ZH v majetku ZH Písek. Cornessini a Pigment ukázali své vrozené schopnosti při skoku ve volnosti. Contrast HG s Kristýnou Krügerovou absolvoval skokovou ukázku pod sedlem společně s druhou dvojicí, Janem Třískou s Juliett. Oba koně mají zkušenosti ze soutěží KMK a pochází od chovatelů ze západočeské oblasti.
V těžkém tahu se utkaly tři výborné chladnokrevné klisny. Léry v majetku manželů Hofmanových, Lenka Pavla Ritticha a Vanda z chovu Matouše Dufka. Kolekci doplnili ještě valaši irského coba. Vedle této ukázky se irští cobové předvedli také v zápřeži, nebo čtverylce. Parodii na spartakiádu si připravila Jana Šůsová se svojí noričkou v ukázce voltiže. Odměnou divákům, kteří vyrazili do Borku bez ohledu na počasí, bylo předvedení vítěze Velké pardubické valacha No Time To Lose. Moderátor akce Jaroslav Voldřich také důkladně vyzpovídal jeho jezdce Jana Kratochvíla. K tomu mu pomohlo dobré ozvučení haly, které zajišťoval Roman Hladík. Program v Borku uzavírala ukázka jízdní policie Praha.


text & foto Martina Kůstková


Fotogalerie skoku ve volnosti se nachází zde:
http://jitenkaa.rajce.idnes.cz/Soutez_ve_skoku_ve_volnosti_ctyrletych_koni_17.3.2018/